25 Mayıs 2013 Cumartesi

Şirketlere Web Sitesi Zorunluluğu GeldiAvrupa Birliği’ne uyum sürecinde değiştirilen Türk Ticaret Kanunu,  her sermaye şirketinin bir web sitesine sahip olmasını zorunlu kılıyor. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Ticaret Sicil Müdürü Pınar Yayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde web sitelerini oluşturmayan şirketlerin yönetim kurul üyeleri, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin ortakları birtakım cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalacak. Bu müeyyidelerden birincisi 6 aya kadar hapis cezası, ikincisi ise 100 günden 300 güne kadar adli para cezası uygulanmasıdır. Web sitesi oluşturmuş şirketler de güncel bilgilerini eklemek zorundalar. Güncel bilgilerini yapmayan şirketler de birtakım cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklardır. Onlar için de 100 günden 300 güne kadar adli para cezası söz konusudur” dedi.

Birçok şirketin hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile sermaye şirketlerine getirilen web sayfası kurma zorunluluğunda zaman kısalıyor. Kanun 1 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu düzenlemelerle birlikte profesyonel yönetim anlayışının ve şeffaflığın şirketlere yerleştirilmesi hedefleniyor.

Web sitesi kurmak isteyen şirketlerin bu işi profesyonelce yapan firmalarla anlaşmaları; domain ve hosting takibi ve günübirlik güncellemelerin yapılması konusunda anında ulaşılabilecek ve kurumsal çalışan firmalarla anlaşmaları şirketlerin yararına olacaktır.

Kaynak: MAP 360 Blog

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...